• Vážení rodičia.

Je pre nás potešením poskytnúť Vám aktuálne informácie o alternatívnej  možnosti vzdelávania v Bardejove. V prípade dostatočného záujmu zriaďuje ZŠ s MŠ Pod papierňou 16A v Bardejove logopedickú triedu pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou. Je určená pre deti s narušeným vývinom reči, teda pre deti s diagnózou vývinová dysfázia, pre deti s ťažkou dysláliou (zlá výslovnosť hlások), alebo s inými druhmi narušenej komunikačnej schopnosti. Túto možnosť ponúkame už ôsmy školský rok, od prípravného ročníka po štvrtý ročník.

Kritéria pre zaradenie dieťaťa do prípravnej logopedickej  triedy:

• V čase nástupu dovŕši 6 rokov
          • Schopnosti na úrovni predškolského dieťaťa, ktorému bol doporučený odklad povinnej školskej dochádzky z dôvodu toho času nezrelej centrálnej nervovej sústavy v oblasti sluchového vnímania, zrakového vnímania a jemnej motoriky - doložené správou psychológa CPP
          • A logopédom diagnostikované rečové a komunikačné ťažkosti doložené správou z logopedického vyšetrenia realizované logopédom zo SCŠPP v Bardejove so sídlom v Tročanoch, alebo iným centrom v Prešove, Košiciach či v Bratislave, prípadne aj správou od klinického logopéda.

Doteraz mali rodičia možnosť dať takýmto deťom buď odklad povinnej školskej dochádzky (deti potom absolvovali predškolskú prípravu ešte 1 rok v bežných podmienkach materskej školy) alebo ich rodičia aj napriek odporučeniam odkladu povinnej školskej dochádzky dali do 1. ročníka ZŠ (vystavili ich tak riziku pociťovania nadmernej záťaže a školského neúspechu s negatívnym dopadom na psychosociálny vývin).

Prípravný ročník  -  logopedická trieda pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou je na rozdiel od vyššie uvedeného primeraným alternatívnym riešením.

Logopedická trieda ponúka nasledovné:

• nenásilné začlenenie do školského prostredia
          • v našich prípravných ročníkoch sa budú žiaci pripravovať na vstup do prvého ročníka pomocou Eľkoninovho šlabikára a metódy fonematického uvedomovania hlások (Fonematické uvedomovanie je „metaschopnosť“. Ide o schopnosť predstaviť si hláskovú a slabikovú štruktúru slova v mysli.)
          • trieda je zriadená v priestoroch ZŠ s kvalifikovanými pedagógmi, logopédkou, špeciálnou pedagogičkou a asistentkami učiteľov
          •  v týchto triedach je  predmet ILI individuálna logopedická intervencia.
          • rozvoj spôsobilosti pre úspešné zvládnutie požiadaviek 1. ročníka ZŠ (rozvoj sluchového vnímania, zrakového vnímania, jemnej motoriky, matematických predstáv a pod.) prostredníctvom pomôcok a techník určených pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou
          • poskytovanie logopedickej intervencie priamo počas vyučovania ( v prípravnom ročníku je 7 hod. týždenne)
          • individuálny prístup ku každému žiakovi (keďže počet žiakov v triede bude 4-8)
          • žiaci pracujú s pracovnými zošitmi KuliFerdo od Raabe, Maľovaná logopédia, Sykavky  + bežné učebnice
          • v edukačnom procese je dôraz na správnu výslovnosť a rozvoj  komunikačných zručností
          • Individuálne po konzultácii triednej učiteľky s rodičom možnosť zaradiť žiaka do programu Kuprev, Kupoz alebo Kumot.

Prečo zaradiť dieťa do úvodného ročníka?

• V triede je od 4  do max 8 detí, individuálny prístup
          • Deti sa vzdelávajú v priestoroch bežnej základnej školy.
          • Rozvrh hodín tvoria 4 hodiny denne (SJL, MAT, ILI, HV, VV, TSV) - od 7:50  do 11:25 hod.
          • Popoludní deti navštevujú ŠKD (čas od 11:25 do 16:30 hod.) a hlavne, už nespíme.
          • Strava v školskej  jedálni.
          • Deti môžu využiť vzdelávacie poukazy a popoludní navštevovať ZÚ CVČ podľa výberu – športové (futbal, florbal, gymnastika...), výtvarné, lego, plávanie, ...

Špecifiká úvodného ročníka:

• ILI  7 hodín v týždni  ( 4-5 krát v týždni)
          • Deti absolvujú kompletný tréning fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina .

Po absolvovaní prípravného ročníka pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou majú žiaci možnosť na odporúčanie odborníkov z centra prestúpiť do bežnej triedy 1. ročníka ZŠ, alebo v prípade záujmu pokračovať v triede pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou počas  školskej dochádzky až do štvrtého ročníka. V prípade potreby je možné, aby dieťa navštevovalo len po dobu, pokiaľ sa komunikačné schopnosti upravia, čo posúdi odborným vyšetrením logopéd z centra, ktorého žiak je klientom.

Triedy pre deti s narušenou komunikačnou schopnosťou – logopedické triedy už dlho fungujú na viacerých miestach SR a poskytujú overenú možnosť primerane rozvíjať schopnosti dieťaťa s ťažkosťami v komunikácii.

Teraz je možné využiť túto možnosť aj v Bardejove.

Na školský rok 2024/2025 budeme poskytovať edukáciu žiakom s NKS v špeciálnych triedach od prípravného po štvrtý ročník ZŠ.

Podrobnosti v prípade záujmu poskytne riaditeľstvo osobne na adrese:

ZŠ s MŠ Pod papierňou 16A v Bardejove alebo telefonicky na číslach 0910 1555 14,  054 472 34 29

Želáme Vám veľa správnych rozhodnutí a Vaším deťom veľa úspechov počas nadchádzajúceho šk. roku 2024/2025.

Kolektív ZŠ s MŠ  Pod papierňou 16A, Bardejov

www.zspp.edupage.org